Вівторок, 9 Серпня, 2022
Home Blog

Черкаси під час німецької окупації (1941-1943 рр.)

0

Друга світова війна залишила вічний відбиток і на нашому рідномі місті – Черкасах. Період, коли місто було окуповане німецькими загарбниками, можна сміливо називати одним із гірших за всю історію Черкас. Це були часи голоду, репресій та віри у світле майбутнє, яке ось-ось має настати. 

Сьогодні, на сайті yes-cherkasy, поговоримо про те, що відбувалося в Черкасах напередодні та під час окупації військами вермахту.

Як змінилося місто напередодні нацистської окупації

Як і будь-яке місто України, що готувалося зустрічати ворога, Черкаси провели комплексу підготовку у двох найважливіших напрямках. Перший – підвищення обороноздатності міста, а другий – збереження різного роду ресурсів. 

Після подій 22 червня 1941 року, коли німецькі літаки завдали удару по найважливішим місцям Черкас, почалася активна підготовка до зустрічі з ворогом. Через те, що внаслідок авіаударів у Черкасах була майже повністю знищена залізнична станція та головні мости через Дніпро, ці об’єкти почали відновлювати першими. У найближчі терміни стало можливим функціонування залізниці, а задля того, щоб перетинати річку Дніпро, була возведена тимчасова понтонна переправа.

Одною з найбільших змін у місті можна назвати створення червоною армією протитанкового рову довжиною 12 кілометрів. Вирили цей рів на території сучасного Південно-Західного району. Зокрема, на його будівництво залучалася й проста черкаська молодь. Додаткового можна зазначити, що в місті почали масово проводитися навчання добровольців.  

Щодо матеріальної складової міста, то напередодні вторгнення черкащани зупинили роботу всіх заводів та фабрик міста. Був проведений демонтаж обладнання на заводах, аби його не знищили або не вкрали німецькі війська. Із тої ж причини з міста вглиб України вивезли трактори, комбайни, машини та іншу сільськогосподарську техніку. 

Саме в такому вигляді Черкаси предстали перед ворогом.

Найвагоміші зміни, які були впроваджені в Черкасах та області окупаційною владою

Перше, за що взялися нацисти, захопивши Черкаси (та й територію сучасної Черкащини загалом), – знищення сторонників комуністичної ідеології, а також тих черкащан, бо відстоювали бодай якусь автономію України. З цією метою загарбники побудували спеціальні концентраційні табори, в яких невгодних рейху закатовували до смерті.

На теренах сучасної Черкащини від голоду або розстрілів загинула велика кількість як червоноармійців, так і звичайних мирних жителів. В одній лише “уманській ямі” (місце масових вбивств поблизу м. Умань) загинуло близько 30 тисяч осіб. У Золотоніському концтаборі було замордовано більше 10 тисяч осіб – без шансу на порятунок. А якщо говорити саме про м. Черкаси, то тут від рук нацистів померло не менше 50 тисяч містян: і це не враховуючи таку ж кількість загиблих військовополонених.

Другою справою нацистів (якою займалися паралельно з першою) на території нашого краю стало впровадження нового адміністративно-територіального устрою із власними органами самоуправління. Більша частина сучасної Черкаської області перейшла до райхскомісаріату Україна, до Київської округи. Туди ж було віднесено й місто Черкаси. 

Важливою опорою окупаційного режиму на Черкащині стала масивна пропаганда та насадження німецької культури. Серед жителів було необхідно створити ілюзію того, що нацистська влада є легітимною на наших теренах. Так, на тер. сучасної Черкащини видавалась газета “Українська думка”, в якій регулярно підносили постать Адольфа Гітлера та хвалили дії рейху. Багато черкаських шкіл було закрито (деякі перетворено на стайні), а місцевих студентів часто насильно відправляли до Німеччини. 

Також окупанти знищували черкаські пам’ятки історії та архітектури, наприклад, заповідник “Могила Т. Г. Шевченка”. Там нацисти розікрали все, що мало бодай якусь цінність і перетворили приміщення на казарму для своїх військ, згодом – на черговий концтабір. Зокрема, було знищено пам’ятники Т. Г. Шевченку в Кирилівці, Золотоноші, Гельмязові, Піщаному та в інших населених пунктах сучасної Черкащини.

Окремо варто сказати про примусове вивезення черкащан до Німеччини, де їх змушували непосильно працювати. Так, до Німеччини всього за пару років було вивезено понад 80 тисяч черкащан.

Черкаські партизани в період окупації міста

Незважаючи на те, що Черкаси таки пали під масивними атаками ворога, зламати місцевих жителів німецькій чумі не вдалося. Доказом цього твердження може слугувати те, що на території Черкащини та м. Черкас були розгорнуті підпільні групи та партизанські загони, що мали на меті знищити окупанта зсередини. 

Підготовка до створення опозиційних формувань почалася ще до окупації Черкас. Так, на 1941 рік у Черкасах існувало цілих 5 партизанських загонів, а також 3 окремих загони, чия діяльність була зорієнтована на тер. сучасної області. 

Дії німецького командування щодо приборкання партизанських рухів на Черкащині були рішучими. Були створені відповідні силові структури, які отримали лише одне завдання – позбавити наш край від партизанів. Частково все так і трапилося, однак більша частина ополченців залишилася боротися проти німецької окупації.

Партизани мали достатню кількість зброї та провізії, що дозволило їм проіснувати аж до самого звільнення міста. У 1943 році саме партизанські загони створили необхідні умови для скорішого звільнення Черкас від німецьких загарбників. 

Як Черкаси було звільнено від німецьких загарбників

Як і будь-який інший важкий період в історії міста, часи окупації також відійшли в минуле. Зараз дізнаємося як же це відбувалося. 

Вважається, що процес деокупації Черкас від нацистських загарбників було запущено вночі із 12 на 13 листопада 1943 року. Після нанесення ніщивної поразки німцям у Курській Дузі червоноармійські війська планували направитись на Черкаси, чого Гітлер аж ніяк не очікував. Однак перед радянським військом стояла дуже складна задача: переправитися через Дніпро. 

Керівництво рейху було впевнено, що далі Дніпра Червона Армія не сунеться, оскільки на правому березі річки було утворено так званий “Східний вал” – міцне укріплення, основу якого складали найпотужніші війська вермахту. Однак наших бійців це не злякало і вони почали масивне форсування Дніпра за 5 напрямками. Операцією керував генерал-лейтенант Костянтин Коротеєв. 

Перетинаючи Дніпро, радянські війська були легкою здобиччю для німецької армії. Багато з наших бійців тоді померло, проте перейти через ріку їм таки вдалося. Із допомогою вищезгаданих партизанів радянській армії вдалося швидко заволодіти Руською Поляною, Свидівком, Будищем та Соснівкою, після чого почалося звільнення саме міста Черкаси.

Битва за Черкаси почалася 20 листопада і тривала двадцять чотири дні. 14 грудня 1943 року м. Черкаси було звільнено від німецьких загарбників. Окупація міста тривала 833 дні. 

Ось таким було місто Черкаси в період окупації німецькими загарбниками в період із 1941 по 1943 роки. Маємо надію, стаття виявилася для вас корисною і ви розповісте про неї своїм знайомим – ми будемо дуже вдячні! Щиро дякуємо за те, що дочитали статтю до кінця.

Де у Черкасах придбати якісний тепловізор?

0

Тепловізійний приціл є незамінним як і  на полюванні, так і на фронті. За його допомогою мисливець може швидко знайти здобич у будь-яку пору: у день, вночі, при несприятливих погодних умовах і не тільки. Так само наші захисники можуть відслідковувати ворога та захищати землю. Тому спектр застосування тепловізорів надзвичайно широкий.

Тепловізори містять у собі спеціальний датчик, який сприймає випромінювання тепла від живих об’єктів. Прилад отримує дані та формує карту місцевості. На екрані тепловізора користувач відразу побачить свою здобич.

Відслідкувати здобич та влучити в неї з першого разу можна за допомогою тепловізійних прицілів. Незважаючи на погодні умови, температурний режим, пору дня та обставини, тепловізійний приціл забезпечить чітку видимість об’єкта та цілі. Бажаєте купити тепловізійний приціл? Рекомендуємо ознайомитися з порадами, які допоможуть обрати якісний прилад.

На що зважати при виборі тепловізора?

При покупці тепловізора рекомендуємо звернути увагу на наступні характеристики приладу:

  •  збільшення. Цей параметр відповідає за здатність прицілу збільшувати розмір об’єкта. Від збільшення прицілу залежить якість та чіткість отриманого зображення.  Найбільш оптимальним варіантом та одним із найкращих приладів вважається тепловізор Pulsar, який забезпечує чітке зображення навіть, якщо ціль знаходиться на далекій відстані;
  •  роздільна здатність дисплея та матриці. Оптимальна роздільна здатність тепловізора – 1024×768 пікселів. Від роздільної здатності матриці залежить швидкість та легкість ідентифікації цілі. Рекомендуємо звернути увагу на тепловізори бренду Pulsar, адже вони пропонують низку можелей із різною роздільною здатністю;
  •  цифровий зум. Чим більший цифровий зум, тим якісніше зображення ви отримаєте. За допомогою цього параметру на екрані тепловізора ви зможете розгледіти збільшене зображення вашої цілі, що дозволить вам влучно попасти у неї.

Якщо ви шукаєте якісні тепловізори за доступною вартістю, рекомендуємо завітати на сайт магазину Grand Pulsar, де представлено широкий асортимент приладів від найкращих виробників.

Переваги та характеристики тепловізора Pulsar Axion XM30F

Якщо ви шукаєте якісний та чіткий тепловізор, за допомогою якого ви зможете легко відслідковувати свою ціль у будь-яку пору дня, рекомендуємо звернути увагу на тепловізор Pulsar Axion XM30F. Ця модель тепловізора вже встигла завоювати шалену популярність серед користувачів та низку позитивних відгуків. 

Тепловізор Pulsar Axion XM30F відрізняється компактністю, стійкістю до різноманітних умов, широким функціоналом та надзвичайно легким користуванням. Тепловізор Pulsar Axion XM30F – це гармонійне поєднання високої ефективності, зручності та продуктивності. Він характеризується відмінними параметрами, за допомогою яких ви зможете легко відслідковувати ціль. Незалежно від погодних умов та пори доби тепловізор Pulsar Axion XM30F забезпечує чітку видимість об‘єкта. Доступна вартість приладу, його ефективність та низка корисних функцій свідчать про те, що тепловізор Pulsar Axion XM30F – найкращий вибір.

Історія Черкас: між двома війнами

0

ХХ століття з історичної точки зору час непростий, причому, дуже насичений різноманітними подіями. В цьому він дещо схожий із сьогоденням, інтенсивність подій неймовірно висока.

В цьому матеріалі, на сайті yes-cherkasy, ми пропонуємо зосередити увагу на одному з по своєму складних періодів початку ХХ століття для Черкащини – міжвоєнних роках.

Лише уявіть собі, яких страждань, труднощів і проблем на початку минулого століття зазнали українські землі, а разом з ними і український народ. Вся перша половина ХХ століття не була привітною для українців. На зміну війнам приходили революції. А на зміну останнім тяжкі економічні кризи. І так цей цикл повторювався кілька разів. Але саме у горнилі цього безжального полум’я досягався певний прогрес.

Тяжкі наслідки початку ХХ століття

Перша світова війна, а після неї і громадянська війна лишили по собі тяжкі економічні і господарські труднощі. Втягнута у череду війн і революцій держава безнадійно відставала технологічно від цивілізованого світу. Освіта також лишала бажати кращого, медицина була занадто слабкою і мало доступною.

А радянська влада була безжальною: ставила завдання наздогнати і перегнати капіталістів з Заходу, які значно стабільніше і з меншими втратами пережили події Першої світової. Залізна воля радянських керманичів дуже дорого коштувала українському народу – тисячі зруйнованих, покалічених, навіть втрачених життів.

Важко було всім: як жителям села, так і містянам. Першим доводилось переживати колективізацію. Другим потуги до індустріалізації і нову економічну політику. Промисловість працювала з суттєвими перебоями: тютюново-махоркова і сірникова фабрика, дрібні друкарні. Все це працювало зіштовхуючись з труднощами. А голодомор, що прийшов у наші землі 1921-1923 років, і охопив саме Південну Україну, дотягнув свої кістляві смертельні руки і до Черкащини. Радянський режим жив у дусі «5-річка головне, а якою ціною не важливо». Владу цікавив лише результат, який вони гордо оголошували на партійних з’їздах.

Колективізація на Черкащину прийшла однією з перших. Не оминули наші землі і сталінські репресії. Йшов активний розвиток промисловості: зведено машинобудівний і харчові заводи, консервний і деревообробний комбінати. Кількість населення, внаслідок індустріалізації, зросла вдвічі. Та інфраструктура міста була до цього не готова. Житла не вистачало.

Реформували освіту, розвивали промисловість

Відбувались і доволі активні адміністративні зміни. В травні 1920 року Черкаси стали центром одного з повітів Кременчуцької губернії. А через 3 роки вже центром Черкаської округи Київської губернії. В вересні 1930-го округи було ліквідовано, а Черкаси стали центром району, який з 1932 року входив до складу Київської області. Обласним центром Черкаси стануть лише у 50-х, вже після війни.

Щоб досягти економічного прогресу у повоєнні роки, головним питанням стала освіта. Бо лише кваліфіковані кадри здатні якісно нарощувати економічні показники. Саме тому у 1921 році в Черкасах заснували Інститут народної освіти, 1930 Черкаський педагогічний інститут (що є попередниками Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького). Інститут народної освіти на своєму початку існування не мав навіть корпусу і був вимушений розташовуватись у перероблених для цього приміщеннях. Перший стаціонарний триповерховий корпус на Дашковича було побудовано лише у 1930 році.

В тому ж році заснували і медичний технікум з підготовки акушерок, що згодом став Черкаським медучилищем, а нині медичним коледжем. В 20-х відкрита була і дворічна професійно-технічна школа, а в 30-х технікум механізації та електрифікації сільгоспу.

До науки підтягували культуру: в 1933 році запрацював драмтеатр, а на місці Хмільника створили Ботанічний сад Черкаського педінституту. До міста потягнулись видатні митці українського театрального мистецтва: Марія Заньковецька, Іван Карпенко-Карий. Відвідував Черкаси неодноразово і Шолом Алейхем.  

Та як потім виявилось, весь цей розвиток був лише за для того, щоб той політичний режим міг задовольнити свої амбіції вже під час нової великої війни, підготовка до якої йшла семимильними кроками. І вже наприкінці 30-х років ХХ століття війни почали охоплювати Схід Європи. У підсумку, весь цей розвиток, який будувався на титанічних зусиллях простого робочого і селянського класів українського народу, було просто спалено у вогнищі війни проти Німеччини. Згодом все довелось будувати заново.

Цікаві факти про роль Черкащини в роки Першої світової війни

0

Незважаючи на те, що територіально Перша світова війна до теренів сучасної Черкащини не добралася, наш регіон відігравав вкрай важливу роль у перемозі над Австро-Угорською імперією. Черкащани виконували роль тилу, забезпечуючи армію всіма необхідними ресурсами: їжею, одягом, предметами побуту і тд. Сьогодні спробуємо розібратися як Перша світова війна вплинула на наш край.

Важливо зазначити. Далі ми не будемо вживати таку комбінацію слів, як “територія сучасної Черкащини”. Замість неї використовуватимемо зрозуміле “Черкащина”, маючи на увазі сучасну територію області, якби вона існувала за часів Російської імперії. 

Бажаємо вам приємного читання на сайті yes-cherkasy.

Як участь Російської імперії у Першій світовій війні вплинула на Черкащину

Як ви знаєте з підручників зі всесвітньої історії, Російська імперія безпідставно втрутилась у Першу світову. Однак навіть за таких умов війна мала свої відповідні наслідки, які відчули на собі й жителі Черкащини.

Справа в тому, що на утримання армії, яка воювала на фронті, а також тих гарнізонів, що перебували на теренах Черкащини, було необхідно виділяти чималу кількість ресурсів. Звичайно, всі ці ресурси бралися з нашого краю. Так, у 1916 році був введений обов’язковий збір коштів та інших ресурсів на території кожного окремого повіту. Наприклад, жителі Канівського повіту мали жертвувати гроші, тканину, сорочки, рушники та інше на користь військових лазаретів. 

Також зміни торкнулися й особистої зброї черкащан. Міністерство внутрішніх справ з обговорення оборонних заходів прийняло рішення, яким заборонило купувати місцевим жителям будь-який вид зброї. Більше того – за відповідну платню кожен бажаючий міг віддати свою зброю на користь армії. Особливо в цьому випадку підкупало те, що в такому випадку з осіб, які незаконно зберігали в себе зброю, повністю звільнялися від відповідальності. Так намагалися бодай якось компенсувати дефіцит зброї у роки Першої світової.

Господарство черкаських селян у роки Першої світової

Війна мало не знищила господарство селян на Черкащині. Особливо в цьому плані постраждали прошарки бідних та середніх селян. Річ у тому, що після втручання у війну Російської імперії на фронт було мобілізовано більше половини придатних чоловіків. Очевидно, більшість із них були простими селянами. Як наслідок, сільським господарством було майже нікому займатися, діти залишилися без батьків, а матері – без годувальників. Тієї кількості селян, що таки залишилася займатися господарством, катастрофічно не вистачало. 

Аби якось компенсувати наслідки дефіциту працездатних осіб у селах, царський уряд ввів обов’язкову трудову повинність. Однак на долі простих селян це відобразилося найгіршим чином. На Черкащині почало бракувати їжі, жителі сіл та міст були приречені на хронічне недоїдання та низький рівень життя загалом. Хлібу не вистачало навіть на те, щоб прогодувати жителів найбільших міст Черкащини, а солдати не отримували й половини від належного пайка. Такими були умови, в яких доводилося знаходитися черкащанам за часів Першої світової.

Як під час війни постраждало технічне оснащення Черкащини

Перша світова завдала нищівного удару по всім сферам промисловості черкаських селян. Обсяг виробництва різного роду ресурсів впав на 30-50%, що вкрай негативно відображалось на житті українців. 

Складні виробничі часи насамперед були обумовлені відсутністю в достатній кількості палива, металу, транспорту та іншої техніки, завдяки якій здійснювалися сільськогосподарські роботи. Як наслідок, були зменшені посівні площі та, відповідно, був знижений рівень врожайності.  

Також постраждала й промисловість у містах. Це було обумовлено тим, що найбільші заводи та іхні потужності використовувалися на потреби армії. Результатом таких обставин став серйозний занепад промисловості в регіоні: кількість вироблених товарів у кожному підприємстві падала, що неминуче призводило до закриття цих виробництв.  

Зокрема, на Черкащині катастрофічно зросли ціни на товари першої необхідності, продукти харчування, ліки і тд. 

Пара слів про черкащан, що взяли участь у Першій світовій війні 

Безумовно, Черкащина мала безліч героїв, які за власним бажанням вирішили піти на фронт за часів Першої світової. Однак вшанувати пам’ять кожного воїна в цій статті навряд чи вдасться. Ми зупинимося лише на деяких постатях, які, на нашу думку, можуть бути цікавими нашим читачам. 

Базильський Гаврило Макарович

Родом з Уманщини. На 20-му році життя вступає на військову службу, де проходить професійний шлях. В результаті цього під час Першої світової війни Базильський командував ротою. Був поранений та контужений в бою, та все ж отримав нагороду за свої діяння у вигляді бойових орденів та відзнак.

Загродський Олександр Олександрович. Син священника з Уманщини. Приймав участь у війні та декілька разів був тяжко поранений. Останнє звання, яке він отримав вже в літньому віці – штабс-капітан. 

Барвінський Борис. Канівщина. Був обізнаною людиною, учителем, військовим та громадським діячем. Саме тому, після довгого вчителювання, опинився на фронті починаючи з 1914 року. 

Вовк Андрій Михайлович. Народився в козацькій родині на території сучасної Черкащини (раніше Полтавської губернії). Вивчав історію, військову справу і, під час війни отримав роль командиру. Мав безліч військових звань, останнє- капітан російської армії. 

Глувківський Андрій Іванович. Сміла. Людина з математичним складом розуму, написав безліч книжок для гарматників, для артилеристів – переклади книжок з німецької. Загалом мав освіту інженера і тим самим допоміг армії – розумом.

Ось такою була доля Черкащини під час Першої світової війни. Якби російський імператор Микола Другий не вплутався в цю війну, можливо, нашому краю не довелося б переживати настільки економічно скрутні часи. Однак сталося вже як сталося. Маємо надію, стаття виявилася для вас корисною і ви розкажете про неї своїм близьким!

Хто автор фрази про “російський корабель” та до чого тут черкащанин Роман Грибов?

0

Нещодавно, повідомляє сайт yes-cherkasy, з полону визволено українського захисника, справжнього автора фрази про російський корабель. Цю інформацію вказано в телеграм-каналі МВС України. Це ж підтверджено керівником прикордонної служби «Острів Зміїний» Богданом Гоцьким. Він підтвердив те, що до радіостанції, по якій прозвучали останні слова прикордонників, мали доступ лише працівники прикордонної застави.

Передісторія

Повернемось на початок війни, 24 лютого. Цього дня до острова Зміїний наблизились російські окупанти. Після нанесеної атаки ракетним крейсером «Москва», росіяни виставили ультиматум – скласти зброю та здатись. Проте прикордонники відмовились і один із них, під час розмови, промовив славнозвісну фразу, після чого зник зв’язок.

Росіяни пропонували нашим захисникам не лише здатись, але й велику заробітну плату. Одному із прикордонників набридла ця безрезультативна розмова і він вказав напрямок російському кораблю.

Хто ж насправді висловився про корабель?

Спочатку автором фрази назвали Романа Грибова, українського захисника з міста Золотоноша, що на Черкащині. Проте, з часом цю інформацію було спростовано. Ціль цього вчинку – інформаційне прикриття працівника прикордонної служби, якому насправді належить ця фраза. Наразі ім’я прикордонника не озвучено, задля його безпеки.

Уродженець Золотоноші, що на Черкащині, Роман Грибов, мріяв стати військовим ще з дитинства. Після закінчення школи він навчався в Золотоніському професійному ліцеї, потім працював певний час діджеєм. В 2018 році він вирішив підписати контракт і пішов служити в Одесу, морським піхотинцем.

Насправді Роман Грибов вважається справжнім героєм, адже він взяв на себе всю публічність, врятувавши життя своєму колезі, який на той час ще залишався в полоні. Якби прикордонник не підтвердив своє авторство, тоді окупанти могли б зрозуміти, що автор фрази у них, його могли б закатувати чи змушувати говорити на камеру жахливі речі пропагандистського характеру.

Важливо, що вже 14 квітня крейсер «Москва», з якого велись ракетні обстріли території України, було знищено українськими ракетами типу «Нептун». Уламки флагмана знаходяться на дні Чорного моря, це можна побачити на фотографіях із супутника.

Значущість славнозвісної фрази прикордонника

Фраза про російський корабель миттєво набрала популярність, її знають всі українці і часто нею користуються. Це стало поштовхом для створення різноманітної патріотичної символіки, одягу. Також, через деякий час, гасло про корабель з’явилося на поштових марках, які миттєво розкупили по всіх відділеннях Укрпошти. Довжелезні черги з бажаючих придбати марку свідчать про значущість для українців такого пам’ятного предмету.

До речі, після знищення крейсера «Москва» було прийнято рішення створити марку з гаслом «Російський воєнний корабель – все». Марки з таким написом вийшли у продаж 23 травня, вони отримали не меншу популярність ніж попередні.

Вишколи: як черкащани готуються зустрічати ворога

0

Початок повномасштабної російської агресії по відношенню до України породив відповідну реакцію не тільки серед військових, а ще й серед цивільного населення. Дехто був вимушений покинути власну домівку, аби врятувати сім’ю, а хтось взявся за зброю. Однак, незважаючи на введений воєнний стан, повідомляє сайт yes-cherkasy, більшість громадян України не володіє достатньо кількістю знань та навичок, які можуть їм знадобитись під час війни. Подібний парадокс стосується і жителів міста Черкаси. 

Так як до Черкас війна повною мірою не дійшла, у містян скалалася ілюзія того, що вони знаходяться в безпеці, що до бою ставати не доведеться. Така позиція є в корні помилковою, адже незнання базових воєнних аспектів може призвести до фатальних наслідків. З метою підвищення рівня навичок і знань, які є вкрай необхідними на період війни, серед цивільного населення міста Черкас (і не тільки) полк “Азов” спільно з НацКорпусом ініціювали створення та проведення вишколів. 

Вишкіл: що це таке? 

Вишкіл — це тренінг для цівильного населення, де можна навчитись основам надання першої медичної допомоги і правилам поводження зі зброєю. 

У Черкасах програма вишколів поділена на два етапи. На першому інструктори вчать теоретичним аспектам надання медичної допомоги, а також учасники заходу дізнаються як правильно треба поводитись зі зброєю. Другий етап присвячений тим самим питанням — медицині та зброї — проте вже із практичної точки зору. Так, організаторами тренування пропонується, використовуючи отримані теоретичні знання на 1 етапі, спробувати надати медичну допомогу живій людині.

Єдине, що ви про неї знатимете — які в цієї людини наявні травми, а далі — робота вже виключно за вами (для довідки: травми будуть несправжніми). У рамках наступної частини 2 етапу вишколів учасників навчають ключовим позиціям для стрільби. Усе це, безсумнівно, допоможе вам вижити в надзвичайній ситуації, а також допомогти вижити своїм побратимам!

Чому черкащанам варто піти на вишкіл? 

Усі ми віримо в те, що наш, черкаський, край ніколи не стане прифронтовою зоною. У те, що цивільне населення завжди залишатиметься цивільним, забепечуючи безперебійну роботу “тилу”. Однак на війні непередбачувані обставини виникають кожного дня. Вчорашній вчитель стає сьогоднішнім воїном, а звичайна медсестра виходить на поле бою, аби рятувати життя нашим захисникам. 

Сліпо ігнорувати потенційну загрозу, що може нависнути над Черкаською областю, є чистого роду безумством: трапитись може будь-що. Навіть якщо лінія фронту ніколи не дійде до Черкащини (маємо надію), існує низка інших, не менш серйозних, загроз. Насамперед йдеться про злочинну діяльність диверсійних груп у черкаських містах, а також про ракетні удари різних масштабів руйнації. Виникаюча з цього приводу небезпека є особиво гострою для великих міст Черкаської області: Черкас, Умані, Сміли, Канева та інших. 

Саме тому перед цивільним населенням Черкас постала задача не тільки допомагати армії у якості волонтерів, а й набути практичних воєнних знань. Завдяки ним, дістаючи людей з-під завалів (якщо таке трапиться), не треба буде чекати на карету швидкої допомоги – ви й самі зможете все зробити. Те саме стосується й диверсантів: застосовуючи набуті на вишколах знання, можна не тільки врятувати життя постраждалим містянам, а й упевнено дати відсіч ворогу. Суть вищенаведених аргументів відмінно передасть головний меседж програми вишколів — “НЕ ПАНІКУЙ! ГОТУЙСЯ!”. 

Висновок 

Вишколи в Черкасах тривають із самого початку повномасштабної війни. За цей час немало жителів міста набуло критично важливих знань і навичок в області медицини та поводження зі зброєю. 

Для того, щоб також долучитися до вишколів, слідкуйте за новинами на офіційних сторінках Цивільного Штабу Допомоги в м. Черкаси в інстаграмі або фейсбуці. Разом ми переможемо!

Черкащина — острівець безпеки на мапі України

0

Війна з росією охопила абсолютно кожну область нашої держави. Деякі постраждали серйозно, а деякі — навпаки — майже не відчули на собі жахи війни. На щастя, Черкаська область відноситься до другої категорії. У зв’язку з цим величезна кількість переселенців, тікаючи від війни, так чи інакше контактували з нашим краєм. Для одної частини біженців Черкащина стала областю транзитною.

Такою, де можна перепочити, а потім продовжити свій шлях на захід або за кордон. А от для другої частини переселенців Черкаська область є чимось набагато більшим, ніж простою переправою між сходом і заходом: люди часто вирішують залишатися тут до самого кінця війни.  

У цій статті, на сайті yes-cherkasy, поговоримо про те, що саме зробило Черкащину справжнім острівцем безпеки в серці України і як приток біженців вплинув на побутове життя черкащан.

Трохи статистики

За даними керівника Черкаської обласної військової адміністрації Ігоря Табурця на Черкащині проживає близько 119 тисяч внутрішньо переміщених осіб, найбільше їх оселилося в Черкаському районі. Це дійсно приголомшливі цифри. Жодна з центральних областей України не може похизуватися такою кількістю прийнятих біженців. Що ж сприяє такому “ажіотажу” навколо Черкаської області?

 Чим переселенців притягує саме Черкащина?

Перше, що варто відмітити в цьому сенсі — це плідна робота Черкаської ОВА та волонтерського руху в напрямку соціалізації переселенців. До переліку прямих проявів такої роботи можна віднести:

1) Біженцям або видають тимчасове житло, або допомагають із пошуком кімнати/квартири/будинку для оренди. 

2) Внутрішньо переміщених осіб намагаються якомога швидше працевлаштувати. 

3) Фахівці, яких залучила Черкаська ОВА, надають необхідну психологічну підтримку всім, хто її потребує. 

Гуманітарний набір кожному!

Окремої уваги заслуговує те, що кожному переселенцю на Черкащині видають разовий гуманітарний набір. З чого від складається: їжа, ліки, засоби особистої гігієни, необхідний одяг, взуття, посуд, постільна білизна. Не обходять боком і дітей. Для них у гуманітарному наборі наявні візочки, стільчики, дитяче харчування, різноманітні суміші, дитяча література, іграшки тощо. 

Великий внесок у створення таких наборів зробили черкаські волонтери. Усе це дає можливість казати, що на Черкащині до біженців ставляться, як до рідних. Таке відношення як не що інше формує доброзичливий статус області та спонукає людей переїжджати саме сюди. 

Географія

Наступним вагомим критерієм, що робить Черкащину привабливою для переселенців, можна назвати вдале географічне розташування області. Черкаська область розташовується на правому березі Дніпра, в самому географічному центрі нашої держави. Наразі це робить територію Черкащини одною з найбезпечніших в Україні: як би не розвивались події війни Черкаська область ніколи не буде зустрічати ворога першою. З усіх боків вона прикрита іншими регіонами країни і це виграє трохи часу задля консолідації сил, аби, в разі чого, дати відсіч окупанту. 

Економіка

На черзі в нас економічна вигода, яку може запропонувати Черкащина. Насамперед йдеться про наявність пустуючих виробничих площ, які можуть бути використані приїждими підприємцями. Чим більше можливостей область дає малому та середньому бізнесу, тим більше буде економічне зростання всього регіону.

Економіка Черкащини відновилася на близько 90-95% від рівня довоєнної

Саме тому Черкаська область зацікавлена в розвитку будь-якого бізнесу. Додатковим плюсом у цьому сенсі буде збільшення кількості робочих місць, чим зможуть скористуватись як містяни, так і переселенці, що потребують негайного працевлаштування.

Навіть у разі, якщо деякі біженці не планують залишатись на Черкащині надовго, область відмінно може виступити в якості транзитної. Цьому сприяє варіативна транспортна розв’язка, а також чимало готелів і хостелів, у які можна заселитись на пару днів задля перепочинку.

Як наплив переселенців вплинув на побутове життя черкащан?

Напевно, найбільш суттєвих змін зазнали черкаські вулиці: кількість пішоходів збільшилась мінімум вдвічі. Такі переміни особливо помітні в центрі Черкас, де люди полюбляють відпочивати, а також у найбільших спальних районах міста, де й оселилися новоприбулі переселенці. Не можна не згадати і про те, що побільшало ще й машин: міський трафік істотно посилився.

На другому місці можна розташувати переповнений громадський транспорт.

Місцевий транспорт у Черкасах і до війни мав проблеми з тим, що автобусів та тролейбусів місту просто не вистачало. Однак із приїздом десятків тисяч внутрішньо переміщених осіб це питання актуалізувалось по-справжньому. Сюди ж можна додати, що у зв’язку з подорожчанням дизельного пального, кількість рейсів довелося скоротити. Усе це призвело до того, що часом пройтися додому пішки здається більш раціональним рішенням, ніж чекати на “забитий” тролейбус. 

Однак, як би там не було, черкащани ставляться до зазначених змін із розумінням. Зараз описувати наскільки тепло та душевно корінні мешканці зустрічають переселенців не має жодного сенсу. Пов’язано це з тим, що таке по-справжньому людське відношення жителів міста/області до приїжджих біженців заслуговує на цілу окрему статтю. 

Висновок

За час війни Черкащина прийняла чималу кількість переселенців, кожен із яких відчуває себе тут, як вдома. Аби так було і надалі серйозних зусиль докладає Черкаська обласна війскова адміністрація, волонтерський рух, а також пересічні містяни. 

Із факторів, які притягують біженців до нашого краю можна назвати постійну наявність житла (кількість житлових площ постійно збільшується і на травень місяць область має 25-30 тисяч додаткових місць), доступність працевлаштування та турботу з боку місцевої влади та мешканців регіону.

Черкащани завжди раді гостям, тому… Ласкаво просимо!

Тури для фанатів екскурсій: ТОП-5 курортів для допитливих туристів

0

Літня пора – найкращий час, щоб проводити час на пляжі або в крайньому випадку на шезлонгу біля басейну. Але що, якщо найкращий формат відпочинку для вас — не «ледаче» пляжне дозвілля, а калейдоскоп екскурсій та знайомство з цікавими локаціями? Команда Poehalisnami.kz підготувала список місць, поїздка до яких стане чудовою альтернативою путівці на море.

Берген

Берген – друге за величиною місто Норвегії. Раніше тут жили середньовічні королі, а сьогодні мальовничими прибережними районами, прикрашеними строкатими дерев’яними будиночками, ходять туристи. Якщо ви зібралися відвідати Норвегію та Берген, зокрема будь-яке турагентство порекомендує вам подивитися фіорди. Також місцева природа багата на гори. Навколо Бергена їх сім, і з кожної вершини добре видно центр міста. Добратися до оглядових майданчиків можна канатною дорогою або на фунікулері.

Монтре

Столиця швейцарської Рів’єри славиться найкрасивішими видами на гори, що відкриваються з набережної Женевського озера, а також затишними ресторанчиками та кафе. Ще Монтре примітний тим, що щоліта тут проводять міжнародний фестиваль джазової музики. У передмісті розташований один із архітектурних символів країни, побачити який вам порекомендує кожна мережа турагентств – Шильйонський замок. До нього можна дістатися і пішки: повільна прогулянка займе близько півтори години. Приблизно стільки ж часу знадобиться на знайомство з історичною спорудою.

Озеро Блед, Словенія

Словенія також може похвалитися гарними історичними пам’ятками. Одна з таких – Бледський замок, збудований понад 10 століть тому. Як зазначає туристичне агентство Poehalisnami.kz, з його території відкривається чудовий вид на озеро Блед та околиці. Влітку на його берегах можна позагорати або взяти човен напрокат, щоб влаштувати прогулянку водоймою.

Лавандові поля Провансу, Франція

Яскраві смуги квітучої лаванди, що йдуть за обрій – чудове місце для яскравої фотосесії. Тільки уявіть, якими красивими вийдуть знімки! В одному прованському селі ви зможете купити вироби та продукти з ароматною лавандою. А ще тури до Франції влітку до цього регіону – можливість побачити Блакитний берег. А саме Ніццу і, наприклад, містечко Gordes. Поблизу з ним, до речі, розташоване найзнаменитіше лавандове поле біля абатства Сенанк.

Національний парк «Чінкве-терре», Італія

Ще одна курортна зона, на яку точно порадить звернути увагу туристична компанія любителю екскурсій – район «Чінкве-Терре». Він розташований на скелястому узбережжі італійської Рів’єри і є частиною Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Звідси можна без проблем дістатися Генуї та Пізи, а, крім того, в зоні «п’яти земель» і пляжі є. Отже, можна поєднати пляжну та екскурсійну програму.

Про кращі освітлювальні прилади в Черкасах

0

Якісні освітлювальні прилади є запорукою комфортного перебування у приміщенні. Тому до їх вибору важливо підходити виважено та ретельно.

Магазин Brille пропонує широкий вибір різних освітлювальних приладів від найкращих виробників, у тому числі, Лампи із Цоколем, Лампочка із Цоколем.

Але докладніше ми розповімо про Лампочка з Акумулятором.

Трохи про магазин

Мережа магазинів Brille є досить відомою на території України.

З 1996-го вона забезпечує клієнтів якісним та стильним товаром у вигляді торшерів, лампочок, люстр, бра, світильників тощо.

На сьогоднішній день Brille має 25 офлайн магазинів по Україні та є потужною групою компаній, яка має надійну репутацію.

Основною метою Brille є надання допомоги клієнтів у здійсненні правильного вибору світильників та люстр, тим самим роблячи все, щоб освітлення чудово доповнило вітальню, спальню, кухню, передпокій, ванну, коридор, магазин, торговий зал, супермаркет, готель.

Крім цього, спеціалісти мережі допомагають у здійсненні оптимального вибору вуличного освітлення.

Говорячи про переваги Brille, слід згадати наявність барвистих вітрин у кожному з магазинів мережі, що дозволяє наочно познайомитися з роботою того чи іншого світильника.

Крім цього, клієнтам надається:

  • можливість швидкого пошуку товарів на сайті, який забезпечений доступним та легким у користуванні меню;
  • великий вибір сертифікованої модної світлотехніки;
  • моделі вуличного освітлення.

Про “акумуляторні лампочки”

Використання світлодіодних ламп із акумуляторами можна практично для всіх поширених типів плафонів. Їх установка можлива в будь-якій частині будинку – від бра до люстр, торшерів, настільних та стельових світильників.

Увімкнення “акумуляторної лампи” відбувається за допомогою пульта та механічного вимикача або в автоматичному режимі.

Говорячи про останній випадок, варто відзначити, що лампа може використовуватися як автономне джерело світла, яке не потрібно вкручувати в патрон.

Брілле – це не тільки про якісні освітлювальні прилади для дому та об’єктів різного напряму та роду діяльності, але також про комфорт, прийнятні ціни, товари від кращих виробників, швидку доставку, гарантії, та зручний спосіб оплати.

Побувавши в Брілле одного разу, ви, напевно, захочете повернутися, щоб придбати ще більше високоякісної продукції, яка прослужить вам не один рік.

Екскурсійні тури до Туреччини взимку: рушаймо на зустріч з турецькими перлинами

0

Зимова Туреччина приваблює не лише гірськолижними курортами, але й можливістю без спеки та натовпу туристів ближче познайомитися з головними архітектурними та природними перлинами країни. Турменеджери Poehalisnami.ua рекомендують локації, які обов’язково варто включити в екскурсійні тури до Туреччини.

Калєічі — історичний центр Анталії

Окрім славетного турецького all inclusive курортна Анталія на узбережжі Середземного моря може запропонувати знайомство з багатим історичним спадком. Щоб перенестися в минуле, варто лише завітати в район Калєічі з його вузькими вуличками та спорудами візантійської, римської, османської епох. Тут же розташований і символ Анталії — Рифлений мінарет, або Ївлі-Мінаре.

Храм Святого Миколая в Демре

Плануючи екскурсійні поїздки до Туреччини, варто включити в програму відвідування церкви Святого Миколая в Демре, побудованої в IV столітті. Саме тут знаходиться саркофаг, в якому знайшли перший прихисток мощі святого перед їх вивезенням італійцями в місто Барі.

Мира

Пізнавальний екскурсійний тур до Туреччини неможливо уявити без відвідування стародавніх міст або їх руїн. Одне з них — Мира, відоме як столиця римської провінції Лікія. Про давню велич сьогодні тут нагадує античний театр та дивовижні скельні гробниці.

Перге

Цей пункт часто входить навіть в найбільш недорогі екскурсійні тури до Туреччини та дає можливість побачити залишки римських та елліністичних воріт, стадіону, амфітеатру, банного комплексу та храмів. Частина цих споруд датована II століттям.

Аспендос

Перенестися в стародавні часи дозволить і відвідування античного міста Аспендос, за легендою заснованого після Троянської війни. Сьогодні воно зустрічає гостей масштабною спорудою римського театру, розрахованого на 17 тисяч глядачів, та не менш масштабним акведуком.

Паммуккале

Від архітектурних пам’яток переходимо до природних. Візитна картка, без якої рідко обходиться екскурсійна путівка до Туреччини, — гарячі джерела Памуккале. Навіть ті, хто там ніколи не бував, обов’язково чули про це диво природи та бачили його неймовірно красиві фото — на білосніжних вапнякових терасах розташовані блакитні басейни з цілющою водою. Температура в них ніколи не опускається нижче + 35 °C, тому влаштувати занурення можна навіть в холодну пору року.

Каппадокія

Ще одна природна локація, яку не оминають популярні екскурсійні тури Туреччиною — Каппадокія, добре впізнавана завдяки своїм незвичним вулканічним ландшафтам. Це не тільки скелі-перібаджалари дивної форми, які здіймаються над землею на кілька метрів, але й численні печери та цілі підземні міста, мальовничі каньйони.

Цей регіон — популярна серед туристів екскурсійна Туреччина з відпочинком. Адже в Каппадокії можна не лише оселитися в колоритному скельному готелі, але й замовити політ на повітряній кулі. Милування казковими краєвидами з повітря доступне будь-якої пори року, а ціна такого задоволення залежить від кількості осіб в кошику.