Понеділок, 12 Квітня, 2021

Як бунт у Черкасах вплинув на репутацію президента Володимира Зеленського

Зміни у черкаській владі рукою колишнього президента України

20 листопада 2018 року у Черкасах Порошенко представив нового голову Черкаської ОДА. Як і говорилося у кулуарах, губернаторське крісло отримав голова обласної ради Олександр...

Обіцянки мера Черкас: чи тримає він своє слово?

До місцевих виборів залишилося всього нічого, і на цьому етапі мерам потрібно б надолужити виконання своїх обіцянок. Але не всі використовують тільки цей інструмент...

Черкаси та інші міста України пішли на відкритий конфлікт з центром. Відмова виконувати укази президента ризикує перетворити місцеве самоврядування в самоуправство, вважає Сергій Руденко, український журналіст і політичний оглядач. Більш докладно про ситуацію дізнайтеся з матеріалу yes-cherkasy.

Зеленський у масці в Верховній раді

Черкаси стали першим містом в Україні, який пішов на відкритий конфлікт з командою Володимира Зеленського. Приводом для цього стало рішення місцевої ради про ослаблення карантинного режиму в місті. У відповідь на всі приписи і розпорядження з Києва депутати міськради дали зрозуміти, що президент і уряд їм – не указ.

У публічній заочної перепалки з президентом і главою МВС на сторону міського голови Черкас Анатолія Бондаренко стали його колеги з інших міст – мери Львова, Івано-Франківська, Мукачево та Конотопа. В результаті цього демаршу стало зрозуміло, що команда Зеленського не в змозі контролювати регіони.

Карантинний бунт в Черкасах спалахнув не тому, що там живуть люди без «царя в голові» і коронавірус їм дарма. Ні. Просто протиепідеміологічні правила команди Зеленського виявилися непереконливими. А точніше – їх застосування та виконання. Свідком політики подвійних стандартів – коли депутати від партії влади, не дивлячись на карантинний заборона, продовжують вести свій бізнес, а всі інші під загрозою штрафів змушені простоювати – стала вся країна.

1

Черкасам Київ не указ

Принцип «своїм – все, іншим – закон», звичайно ж, виявився нікому не до душі. Люди втомилися сидіти під замком, перебувати в невіданні і в безгрошів’я. Вмовляння центру: потерпіть ще трохи, вже не діють. І очевидно: якби не було Черкас, рішення про ослаблення карантину міг би прийняти міськрада будь-якого іншого міста країни. Це був просто питання часу.

Але за іронією долі проти центральної влади в Черкасах виступив як раз той мер, який в 2019 році підтримував Володимира Зеленського на президентських виборах. За кілька днів протистояння з Києвом про Анатолія Бондаренко дізналася вся країна. Соратник лідера «Батьківщини» Юлії Тимошенко, осідлавши політичну хвилю, почав грати роль народного героя.

Взявши на озброєння фразу «Черкаси будуть чинити опір», що прозвучала з вуст героя фільму «Черкаси» – про команду корабля, який в 2014 році в Криму відмовився переходити під прапор Росії, Бондаренко намагався приміряти на себе адміральські погони. При цьому в умовах пандемії COVID-19 він ризикував не тільки своїм здоров’ям, але і здоров’ям жителів багатотисячного міста.

2

Після кількох днів гострої перепалки обидві сторони конфлікту раптом вирішили далі не загострювати ситуацію. У Києві розуміють, що ескалація конфлікту може призвести до ланцюгової реакції по всій країні, коли міськради один за одним почнуть приймати рішення про ослаблення карантину. Центр в цій ситуації буде безсилим.

Ігнорування вимог президента і уряду неминуче перетворить місцеве самоврядування в самоуправство. В умовах війни на сході це чревате наслідками не тільки для центру, а й для всієї України, яка, нагадаю, була і залишається унітарною державою.

Партія мерів проти партії Зеленського

Восени 2020 року в Україні мають відбутися місцеві вибори. Де-юре кампанія ще не стартувала, хоча де-факто – вона вже давно ведеться. Тому і демарш мера Черкас пов’язують в тому числі і з майбутньою виборчими перегонами. Місцева еліта чудово розуміє: президентська партія «Слуга народу» після успіху на виборах до Верховної Ради претендує на широке представництво в органах місцевого самоврядування.

Мер Києва Віталій Кличко стверджує, що парламент планує обмежити участь в місцевих виборах маленьких партій, на чолі яких і коштують лідери місцевого самоврядування. Іншими словами, великі партії, серед яких і «Слуга народу», спробують, мовляв, прогнути мерів під себе. Щоб цього не сталося, як каже Кличко, мери обговорюють можливість створення своєї власної політичної партії.

3

Треба сказати, що ідея створення такої партії витає в Україні давно. Свого часу попередник Віталія Кличка на посту мера Києва – Олександр Омельченко намагався згуртувати навколо себе представників місцевих еліт в партії «Єдність». Але широкої підтримки в країні, крім столиці, вона не отримала.

Влада тріщить по швах

Пізніше свої політичні проекти були також у мерів Києва і Львова. УДАР Віталія Кличка і «Самопоміч» Андрія Садового були успішними на всеукраїнській арені. Але партія Кличка злилася з партією Порошенко, а Садовій після парламентських виборів 2019 року залишив пост лідера партії «Самопоміч». На цьому історія з участю градоначальників в політичних проектах закінчилася.

Партія мерів, яку сьогодні анонсує мер Києва, може бути створена лише в тому випадку, якщо представники місцевої еліти усвідомлюють, що через чотири місяці вони все можуть потрапити під політичний каток «Слуги народу». Деякі мери, звичайно ж, впевнені, що і самостійно можуть дати бій команді Володимира Зеленського.

Інші сподіваються домовитися з «слугами народу». Але партія, про яку говорить сьогодні Кличко, очевидно, повинна вирішити не тільки тимчасові проблеми міських голів. Її завдання – змусити центр зважати на регіонами і показати свою силу не тільки на місцевих, а й на всеукраїнських виборах.

4

Що чекає регіони України?

Маючи сьогодні в руках практично всю центральну владу, команда Володимира Зеленського в той же час з трудом контролює регіони. Так, на місцях у «слуг» є свої представники, але де-факто в тому ж Харкові, Одесі, Львові чи Дніпрі влада належить локальним елітам.

Саме вони контролюють місцевий бюджет і виступають від імені громади. Історія з Черкасами – прекрасна ілюстрація того, як міськрада, посилаючись на думку городян, може приймати рішення, які суперечать постановам центральної влади.

Після демаршу міського голови Черкас, якого підтримали мери інших міст, найближчим часом можливе загострення відносин між Києвом і регіонами. При слабкому центрі у місцевої влади велика спокуса пограти політичними м’язами – особливо на тлі прогнозованого економічної кризи, спровокованої пандемією коронавируса, і невдоволення людей діями центральної влади.

Але в цій ситуації важливо розуміти, що від відмови місцевої влади виконувати загальнодержавні рішення до можливого сепаратизму – один крок. А чим це може обернутися, ми вже бачили в 2014 році, коли Росія на півдні України намагалася реалізувати проект «Новоросія». Головне, щоб про це завжди пам’ятали – і в центрі, і на місцях.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Повноцінний відпочинок – секрет успішної трудової діяльності для українця

Дозвілля - це вільне проведення часу, відпочинок від основної діяльності. Недіяльність необхідна для повноцінного відновлення життєвих сил, щоб знову...

У мерії Черкас продовжують розробляти стратегію розвитку міста

Минулого тижня відбулося засідання комітету в новому складі, зі стратегічного розвитку Черкас. Засідання відкрила презентація соціологічних досліджень і опитувань за кілька років....

Що відомо про нових заступників міського голови Черкас

Депутати Черкаської міської ради на сесії затвердили ще двох заступників міського голови.  Заступники будуть займатися питаннями виконавчої діяльності органів міської ради. Далі...

Подорож до Карпат: як зручно та комфортно дістатися з Черкас до Буковелю

Для любителів гірськолижного відпочинку є чудовий шанс насолодитися зимовими Карпатами, покататися на лижах чи сноуборді або ж скуштувати запашного глінтвейну, споглядаючи гірські...

Олександр Скічко планує популяризувати Черкащину за допомогою блогерів та селебритіз

Очільник Черкаської ОДА планує просувати туристичні принади Черкащини, залучаючи блогерів та селебритіз. Далі на yes-cherkasy. Своїми думками він поділився...