Неділя, 26 Червня, 2022

Черкащина — острівець безпеки на мапі України

Війна з росією охопила абсолютно кожну область нашої держави. Деякі постраждали серйозно, а деякі — навпаки — майже не відчули на собі жахи війни. На щастя, Черкаська область відноситься до другої категорії. У зв’язку з цим величезна кількість переселенців, тікаючи від війни, так чи інакше контактували з нашим краєм. Для одної частини біженців Черкащина стала областю транзитною.

Такою, де можна перепочити, а потім продовжити свій шлях на захід або за кордон. А от для другої частини переселенців Черкаська область є чимось набагато більшим, ніж простою переправою між сходом і заходом: люди часто вирішують залишатися тут до самого кінця війни.  

У цій статті, на сайті yes-cherkasy, поговоримо про те, що саме зробило Черкащину справжнім острівцем безпеки в серці України і як приток біженців вплинув на побутове життя черкащан.

Трохи статистики

За даними керівника Черкаської обласної військової адміністрації Ігоря Табурця на Черкащині проживає близько 119 тисяч внутрішньо переміщених осіб, найбільше їх оселилося в Черкаському районі. Це дійсно приголомшливі цифри. Жодна з центральних областей України не може похизуватися такою кількістю прийнятих біженців. Що ж сприяє такому “ажіотажу” навколо Черкаської області?

 Чим переселенців притягує саме Черкащина?

Перше, що варто відмітити в цьому сенсі — це плідна робота Черкаської ОВА та волонтерського руху в напрямку соціалізації переселенців. До переліку прямих проявів такої роботи можна віднести:

1) Біженцям або видають тимчасове житло, або допомагають із пошуком кімнати/квартири/будинку для оренди. 

2) Внутрішньо переміщених осіб намагаються якомога швидше працевлаштувати. 

3) Фахівці, яких залучила Черкаська ОВА, надають необхідну психологічну підтримку всім, хто її потребує. 

Гуманітарний набір кожному!

Окремої уваги заслуговує те, що кожному переселенцю на Черкащині видають разовий гуманітарний набір. З чого від складається: їжа, ліки, засоби особистої гігієни, необхідний одяг, взуття, посуд, постільна білизна. Не обходять боком і дітей. Для них у гуманітарному наборі наявні візочки, стільчики, дитяче харчування, різноманітні суміші, дитяча література, іграшки тощо. 

Великий внесок у створення таких наборів зробили черкаські волонтери. Усе це дає можливість казати, що на Черкащині до біженців ставляться, як до рідних. Таке відношення як не що інше формує доброзичливий статус області та спонукає людей переїжджати саме сюди. 

Географія

Наступним вагомим критерієм, що робить Черкащину привабливою для переселенців, можна назвати вдале географічне розташування області. Черкаська область розташовується на правому березі Дніпра, в самому географічному центрі нашої держави. Наразі це робить територію Черкащини одною з найбезпечніших в Україні: як би не розвивались події війни Черкаська область ніколи не буде зустрічати ворога першою. З усіх боків вона прикрита іншими регіонами країни і це виграє трохи часу задля консолідації сил, аби, в разі чого, дати відсіч окупанту. 

Економіка

На черзі в нас економічна вигода, яку може запропонувати Черкащина. Насамперед йдеться про наявність пустуючих виробничих площ, які можуть бути використані приїждими підприємцями. Чим більше можливостей область дає малому та середньому бізнесу, тим більше буде економічне зростання всього регіону.

Економіка Черкащини відновилася на близько 90-95% від рівня довоєнної

Саме тому Черкаська область зацікавлена в розвитку будь-якого бізнесу. Додатковим плюсом у цьому сенсі буде збільшення кількості робочих місць, чим зможуть скористуватись як містяни, так і переселенці, що потребують негайного працевлаштування.

Навіть у разі, якщо деякі біженці не планують залишатись на Черкащині надовго, область відмінно може виступити в якості транзитної. Цьому сприяє варіативна транспортна розв’язка, а також чимало готелів і хостелів, у які можна заселитись на пару днів задля перепочинку.

Як наплив переселенців вплинув на побутове життя черкащан?

Напевно, найбільш суттєвих змін зазнали черкаські вулиці: кількість пішоходів збільшилась мінімум вдвічі. Такі переміни особливо помітні в центрі Черкас, де люди полюбляють відпочивати, а також у найбільших спальних районах міста, де й оселилися новоприбулі переселенці. Не можна не згадати і про те, що побільшало ще й машин: міський трафік істотно посилився.

На другому місці можна розташувати переповнений громадський транспорт.

Місцевий транспорт у Черкасах і до війни мав проблеми з тим, що автобусів та тролейбусів місту просто не вистачало. Однак із приїздом десятків тисяч внутрішньо переміщених осіб це питання актуалізувалось по-справжньому. Сюди ж можна додати, що у зв’язку з подорожчанням дизельного пального, кількість рейсів довелося скоротити. Усе це призвело до того, що часом пройтися додому пішки здається більш раціональним рішенням, ніж чекати на “забитий” тролейбус. 

Однак, як би там не було, черкащани ставляться до зазначених змін із розумінням. Зараз описувати наскільки тепло та душевно корінні мешканці зустрічають переселенців не має жодного сенсу. Пов’язано це з тим, що таке по-справжньому людське відношення жителів міста/області до приїжджих біженців заслуговує на цілу окрему статтю. 

Висновок

За час війни Черкащина прийняла чималу кількість переселенців, кожен із яких відчуває себе тут, як вдома. Аби так було і надалі серйозних зусиль докладає Черкаська обласна війскова адміністрація, волонтерський рух, а також пересічні містяни. 

Із факторів, які притягують біженців до нашого краю можна назвати постійну наявність житла (кількість житлових площ постійно збільшується і на травень місяць область має 25-30 тисяч додаткових місць), доступність працевлаштування та турботу з боку місцевої влади та мешканців регіону.

Черкащани завжди раді гостям, тому… Ласкаво просимо!