П’ятниця, 29 Березня, 2024

Цікаві факти про роль Черкащини в роки Першої світової війни

Незважаючи на те, що територіально Перша світова війна до теренів сучасної Черкащини не добралася, наш регіон відігравав вкрай важливу роль у перемозі над Австро-Угорською імперією. Черкащани виконували роль тилу, забезпечуючи армію всіма необхідними ресурсами: їжею, одягом, предметами побуту і тд. Сьогодні спробуємо розібратися як Перша світова війна вплинула на наш край.

Важливо зазначити. Далі ми не будемо вживати таку комбінацію слів, як “територія сучасної Черкащини”. Замість неї використовуватимемо зрозуміле “Черкащина”, маючи на увазі сучасну територію області, якби вона існувала за часів Російської імперії. 

Бажаємо вам приємного читання на сайті yes-cherkasy.

Як участь Російської імперії у Першій світовій війні вплинула на Черкащину

Як ви знаєте з підручників зі всесвітньої історії, Російська імперія безпідставно втрутилась у Першу світову. Однак навіть за таких умов війна мала свої відповідні наслідки, які відчули на собі й жителі Черкащини.

Справа в тому, що на утримання армії, яка воювала на фронті, а також тих гарнізонів, що перебували на теренах Черкащини, було необхідно виділяти чималу кількість ресурсів. Звичайно, всі ці ресурси бралися з нашого краю. Так, у 1916 році був введений обов’язковий збір коштів та інших ресурсів на території кожного окремого повіту. Наприклад, жителі Канівського повіту мали жертвувати гроші, тканину, сорочки, рушники та інше на користь військових лазаретів. 

Також зміни торкнулися й особистої зброї черкащан. Міністерство внутрішніх справ з обговорення оборонних заходів прийняло рішення, яким заборонило купувати місцевим жителям будь-який вид зброї. Більше того – за відповідну платню кожен бажаючий міг віддати свою зброю на користь армії. Особливо в цьому випадку підкупало те, що в такому випадку з осіб, які незаконно зберігали в себе зброю, повністю звільнялися від відповідальності. Так намагалися бодай якось компенсувати дефіцит зброї у роки Першої світової.

Господарство черкаських селян у роки Першої світової

Війна мало не знищила господарство селян на Черкащині. Особливо в цьому плані постраждали прошарки бідних та середніх селян. Річ у тому, що після втручання у війну Російської імперії на фронт було мобілізовано більше половини придатних чоловіків. Очевидно, більшість із них були простими селянами. Як наслідок, сільським господарством було майже нікому займатися, діти залишилися без батьків, а матері – без годувальників. Тієї кількості селян, що таки залишилася займатися господарством, катастрофічно не вистачало. 

Аби якось компенсувати наслідки дефіциту працездатних осіб у селах, царський уряд ввів обов’язкову трудову повинність. Однак на долі простих селян це відобразилося найгіршим чином. На Черкащині почало бракувати їжі, жителі сіл та міст були приречені на хронічне недоїдання та низький рівень життя загалом. Хлібу не вистачало навіть на те, щоб прогодувати жителів найбільших міст Черкащини, а солдати не отримували й половини від належного пайка. Такими були умови, в яких доводилося знаходитися черкащанам за часів Першої світової.

Як під час війни постраждало технічне оснащення Черкащини

Перша світова завдала нищівного удару по всім сферам промисловості черкаських селян. Обсяг виробництва різного роду ресурсів впав на 30-50%, що вкрай негативно відображалось на житті українців. 

Складні виробничі часи насамперед були обумовлені відсутністю в достатній кількості палива, металу, транспорту та іншої техніки, завдяки якій здійснювалися сільськогосподарські роботи. Як наслідок, були зменшені посівні площі та, відповідно, був знижений рівень врожайності.  

Також постраждала й промисловість у містах. Це було обумовлено тим, що найбільші заводи та іхні потужності використовувалися на потреби армії. Результатом таких обставин став серйозний занепад промисловості в регіоні: кількість вироблених товарів у кожному підприємстві падала, що неминуче призводило до закриття цих виробництв.  

Зокрема, на Черкащині катастрофічно зросли ціни на товари першої необхідності, продукти харчування, ліки і тд. 

Пара слів про черкащан, що взяли участь у Першій світовій війні 

Безумовно, Черкащина мала безліч героїв, які за власним бажанням вирішили піти на фронт за часів Першої світової. Однак вшанувати пам’ять кожного воїна в цій статті навряд чи вдасться. Ми зупинимося лише на деяких постатях, які, на нашу думку, можуть бути цікавими нашим читачам. 

Базильський Гаврило Макарович

Родом з Уманщини. На 20-му році життя вступає на військову службу, де проходить професійний шлях. В результаті цього під час Першої світової війни Базильський командував ротою. Був поранений та контужений в бою, та все ж отримав нагороду за свої діяння у вигляді бойових орденів та відзнак.

Загродський Олександр Олександрович. Син священника з Уманщини. Приймав участь у війні та декілька разів був тяжко поранений. Останнє звання, яке він отримав вже в літньому віці – штабс-капітан. 

Барвінський Борис. Канівщина. Був обізнаною людиною, учителем, військовим та громадським діячем. Саме тому, після довгого вчителювання, опинився на фронті починаючи з 1914 року. 

Вовк Андрій Михайлович. Народився в козацькій родині на території сучасної Черкащини (раніше Полтавської губернії). Вивчав історію, військову справу і, під час війни отримав роль командиру. Мав безліч військових звань, останнє- капітан російської армії. 

Глувківський Андрій Іванович. Сміла. Людина з математичним складом розуму, написав безліч книжок для гарматників, для артилеристів – переклади книжок з німецької. Загалом мав освіту інженера і тим самим допоміг армії – розумом.

Ось такою була доля Черкащини під час Першої світової війни. Якби російський імператор Микола Другий не вплутався в цю війну, можливо, нашому краю не довелося б переживати настільки економічно скрутні часи. Однак сталося вже як сталося. Маємо надію, стаття виявилася для вас корисною і ви розкажете про неї своїм близьким!

.,.,.,.