Неділя, 22 Травня, 2022

Новий формат ЦВК: Які статки задекларували кандидати на вибори?

Про статки кандидатів відомо тільки з чуток. Зрозуміло, що оприлюднені декларації всього-на-всього показова демонстрація для виборців. Але, саме цього року ЦВК відкрив реальні дані кожного кандидата. Більше про вибори на сайті Черкаси.yes

Отже, як повідомляє сайт Чесно, громадський рух завдяки формату відкритих даних на сайті ЦВК, проаналізував декларації кожного кандидата у Президенти. Кінцева сума загальних грошових активів близько 2,23 млрд грн, доходу – 129 млн грн, витрачено застави – 110 млн грн та її повернуть у разі проходження до другого туру виборів.

Посилаючись на Статтю. 49 ЗУ ”Про вибори Президента України”. Стисло

 1. Грошова застава вноситься партією, яка висунула кандидата на пост Президента України, або кандидатом на пост Президента України у безготівковому порядку на спеціальний рахунок Центральної виборчої комісії.
 2. Грошова застава повертається партії чи кандидату на пост Президента України у разі, якщо відповідного кандидата визнано обраним Президентом України або включено до виборчого бюлетеня для повторного голосування.
 3. У разі прийняття Центральною виборчою комісією рішення про відмову в реєстрації кандидата на пост Президента України, внесена грошова застава у п’ятиденний строк з дня його прийняття перераховується суб’єкту її внесення.

Станом на 2019 рік, розмір грошової застави складає 2,5 млн грн. Одразу виникає питання: якщо скласти до купи кошти застави кожного кандидата, що може змінитися в Україні?

На агітаційну програму кандидати витрачають значні суми. Реклами, білборди, так званий “Тур Україною” – вимагає значних витрат. Саме через це, громадський рух закликає кандидатів у Президенти опублікувати на сайті НАЗК свої електронні декларації за 2018 рік для порівняння з 2014 роком.

Саме 2014 року, Порошенко задекларував приблизно 96 млн грн. Після оцінки статків кандидатів, виявилось, що більшість навіть не мали кошти на заставу але, застава була внесена. Громадський рух не залишив це питання відкритим, тому поцікавився у нардепів звідки вони брали кошти:

 • Роман Безсмертний у соцмережах закликав перерахувати йому на заставу 2,5 млн грн адже, для нього це велика сума.
 • Руслану Кошулинському гроші на заставу йому дала партія ВО “Свобода”.
 • Колишній журналіст Дмитро Гнап збирав кошти краудфандингом.

Отже, підбиваючи підсумки грошових активів і доходів задекларованих кандидатами, вимальовується така картина:

 • Петро Порошенко задекларував – 828,18 млн грн
 • Юрій Дерев’янко – 445,49 млн грн.
 • Тарута – 188,49 млн грн
 • Вілкул – 142,76 млн грн
 • Мураєв – 98,84 млн грн

 

Фото з сайтуЧесно”